Malý soupis skal v našem okolí

   Ať už se z Rakovníka vydáte jakýmkoliv směrem, vždy se dostanete do nějaké hezké oblasti. Vezmeme to podle světových stran.

   Kde začít dříve?

   Třeba nejbližšími skálami, které jsou na VÝCHOD, a jsou jimi Chlumské skály. Dále po proudu Rakovnického potoka se nachází skalky nad železničním tunelem v Chlumu. V nedávné době vznikly lezecké cesty v lomu u Pustovět nebo u Městečka. V Křivoklátu můžeme navštívit Plotnu, ale nesmíme zapomenout na nedalekou Špičatku. Kousek od Roztok je zapomenutá skalka Hák, u Branova Šímovic skála. V okolí Kladna jsou lomy u Mšeckých Žehrovic a Středokluk. Když se vydáme za Beroun, vstoupíme do bran Českého krasu. Berounka nás dále zanese do oblastí kolem Prahy.

   Cestou na JIH se dostaneme do lesů Křivoklátska, kde se ukrývají buližníkové suky. Mezi nejvýznamnější patří Vraní skála u obce Svatá, která se svojí 30ti metrovou stěnou patří k nejvyšším v této oblasti. Z jejího vrcholu přístupného i turistovi je krásný kruhový výhled. Méně známé jsou skalky v okolí Broum a Kublova. Lezecky zajímavé jsou Věže u hájovny Na Hřebenech, Petrovka, Dehetnická a Černá skála nedaleko Líšné. Hezké jsou skalní suky na Jouglovce, Věrovce a Holém vrchu. Dále směrem ke Zbirohu jsou věže Jablečna a Hlavatice. Oblast zakončují skály Světovina. Na Křivoklátsko dále navazují lokality kolem Rokycanska a v Brdech.

   ZÁPADním směrem leží Přílepská skála, dále pak rozlehlé Jesenicko. Hodně známé jsou Kapucínské a Petrohradské skály. Už méně se ví o kamenech v okolí Kosobod, Bukova, Vlčího kopce, Stebna nebo Sklárny u Žihle. Několik skal je v okolí říčky Střely. Za Manětínem můžeme navštívit Kozelku, u Krs Polínko. Mnoho dalších oblastí mají v okolí Plzně a Karlových Varů.

   Na SEVER to máme do skal nejdál. Musíme až do Českého středohoří nebo do Krušných hor. V okolí Bíliny, Chomutova, Litoměřic a Ústí nad Labem najdeme mnoho tradičních i nových lezeckých oblastí.

 

   Mnoho skal zmíněno nebylo, některé stále ještě čekají na své objevení. Možná Vás překvapilo, kolik je všude skal. Nechte se zlákat a jeďte se na některou podívat.

   Ať se Vám líbí.

 

  Odkaz na fotky skalních oblastí:

 


Rozcestník průvodců

13.09.2014 17:56

Skalní oblasti ČR

www.skalnioblasti.cz/5_index.asp

—————

13.09.2014 17:58

Horolezecká abeceda

www.horolezeckaabeceda.cz/rozcestnik-pruvodci.php

—————

13.09.2014 18:02

Lezec.cz

www.lezec.cz/pruvodce.php

—————

13.09.2014 18:04

Horyinfo.cz

www.horyinfo.cz/searchcesty.php?rsvelikost=uvod&rstext=all-phpRS-all&rstema=1

—————


Databáze horských chat, bivakovacích boud a bivaků

20.11.2015 11:49

Chaty Österreichischer Alpenverein

www.alpenverein.at/huetten-cz/finder.php

—————

17.11.2015 17:00

https://www.boudy.info/

www.boudy.info/index.php?txt=cz

—————


PeakFinder - 360° panorama

29.12.2015 09:43

PeakFinder - 360° panorama

www.peakfinder.org/

—————