Malý soupis skal v okolí

17.01.2017 10:18

Ať už se z Rakovníka vydáte jakýmkoliv směrem, vždy se dostanete do nějaké hezké oblasti. Vezmeme to podle světových stran.


Kde začít dříve?
Třeba nejbližšími skálami, které jsou na VÝCHOD, a jsou jimi Chlumské skály. Dále po proudu Rakovnického potoka se nachází skalky nad železničním tunelem v Chlumu. V nedávné době vznikly lezecké cesty v lomu u Pustovět a Městečku. V Křivoklátu se dá navštívit Plotna a nesmíme zapomenout i na nedalekou Špičatku. Kousek od Roztok nalezneme zapomenutou skalku Hák, u Branova Šímovic skálu. V okolí Kladna jsou lomy u Mšeckých Žehrovic a Středokluk. Když se vydáme za Beroun, vstoupíme do bran Českého krasu. Berounka nás dále zanese do oblastí kolem Prahy.
Cestou na JIH se dostaneme do lesů Křivoklátska, které ukrývají buližníkové suky. Mezi nejvýznamnější patří Vraní skála u obce Svatá, která se svojí 30ti metrovou stěnou patří k nejvyšším v této oblasti. Z jejího vrcholu přístupného i turistovi je krásný kruhový výhled. Málo známá je věž na Prostředním potoce a skalky kolem Broum a Kublova. Další zajímavé útvary jsou skály v okolí hájovny Hřebeny, Petrovka, Věrovka a Dehetnická s Černou skálou u Líšné. Hezké jsou skalní suky na Jouglovce a Holém vrchu. Dále směrem ke Zbirohu se ukrývá Jablečno a skály u Hlavatice. Oblast zakončují skály Světovina. Na Křivoklátsko dále navazují oblasti kolem Rokycanska a v Brdech.
ZÁPADním směrem leží Přílepská skála a rozlehlé Jesenicko. Hodně známé jsou Kapucínské a Petrohradské skály. Už méně se ví o kamenech v okolí Kosobod, Bukova, Vlčího kopce, Stebna a Sklárny u Žihle. Několik skal je v okolí říčky Střely. Za Manětínem můžeme navštívit Kozelku a Polínko. Mnoho dalších oblastí mají v okolí Plzně a Karlových Varů.
Na SEVER to máme do skal nejdál. Musíme až do Českého středohoří, nebo do Krušných hor. V okolí Bíliny, Chomutova, Litoměřic a Ústí nad Labem nalezneme mnoho tradičních i nových lezeckých oblastí.
Mnoho skal zmíněno nebylo a některé stále ještě čekají na své objevení.

Možná Vás překvapilo, kolik je všude skal. Nechte se zlákat a jeďte se na některou podívat. Ať se Vám líbí.

—————

Zpět